حذف فیلم رادیولوژی

اشتراک گذاری :

امروزه کمتر کسی است که با رادیولوژی آشنایی نداشته باشد. در صورت تروما یا حادثه و یا دردهای استخوانی ، زمانی که به پزشک مراجعه کنیم ، پزشک با تجویز عکسبرداری با اشعه X اقدام به تشخیص می کند. تصاویری که بوسیله اشعه X گرفته می شود ، روی فیلم های رادیولوژی ، سی دی و کلیشه کاغذی چاپ می شود که همگی هزینه بر بوده و فاقد کیفیت عالی برای تشخیص است. علاوه بر این آلودگی های زیست محیطی را نیز شامل می گردد. در این مقاله به معرفی برنامه PPQ ، نرم افزار حذف فیلم و کلیشه می پردازیم .

رادیولوژی چیست ؟

رادیولوژی یا همان علم تصویربرداری ، یک شاخه از رشته پزشکی است که با انرژی تابشی اشعه X (به عنوان یک روش غیرتهاجمی) در تشخیص بیماری ها و در ادامه درمان آن کاربرد دارد. البته می تواند به تنهایی تصویربرداری تشخیصی گفته شود ، به دلیل اینکه پس از عکسبرداری ، پزشک متخصص رادیولوژیست با رویت تصاویر اقدام به گزارش تصاویر می کند ، که در اصل همان تشخیص از روی عکس رادیولوژی می باشد. تا قبل از اختراع روش رادیولوژی ، در صورت مرگ بیمار ، پزشکان ارگانهای داخلی را بررسی می کردند. رادیولوژی گاهی برای عارضه هایی مانند سرطان و درمان آن از طریق پرتو درمانی یا رادیوتراپی و درمان لخته خون در رگها مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه رادیولوژی :

رادیولوژی با استفاده از اشعه X که در 8 نوامبر 1895 توسط ویلهلم کنراد رونتگن آلمانی کشف شد . وی اولین بار این تکنیک را روی دست همسر خود استفاده کرد و این کشف را به انجمن فیزیکی پزشکی و فیزیکدانان دیگر معرفی کرد. در ژانویه 1896 X-Ray در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفت. جهان را قبل از سال 1895 با فناوری های بسیار ناچیز بدون کامپیوتر و دستگاه های تصویربرداری و ... در نظر بگیرید. قبل از آن تشخیص های پزشکی با تست فیزیکی و حدس پزشک انجام می شد. در ابتدا اشعه X  برای بخش صنعتی بود و سپس در ژوئن 1896 و فقط پس از گذشت 6 ماه از کشف رونتگن ، پزشکان در جنگ از اشعه ایکس برای تعیین محل گلوله در بدن مجروحان جنگی استفاده کردند.

این پروفسور آلمانی ، ابتدا یک لوله شبیه لامپ فلورسنت را برداشته و از هوا خالی کرد و با گازی مخصوص پر نمود. در زمان عبور ولتاژ الکتریکی از آن ، لوله درخشش فلورسنت بیرون داد و سپس لوله را با کاغذ سیاه پوشاند و دوباره همان کار را تکرار کرد یعنی الکتریسیته را از آن عبور داد. وی متوجه شد یک صفحه نمایش با پوشش باریم درآزمایشگاه شد که شروع به درخشش کرد. و به این نتیجه رسید که نور نامرئی (اشعه ایکس) از سطح کاغذ سیاه دور لوله رد شده است و سپس به آزمایشات و کسب تجربه های بیشتری در این زمینه پرداخت. نام این کشف را به دلیل ناشناس بودن آن X (که در ریاضی مقادیر ناشناخته با آن نامگذاری می شوند) گذاشت. وی در سال 1901 اولین جایزه نوبل فیزیک را برنده شد.

تاریخچه فیلم رادیولوژی :

انجام تصویربرداری با اشعه ایکس با چاپ تصویر همراه است . در اوایل تاریخ رادیو گرافی ، فیلمهای اولیه به شکل صفحه های شیشه ای بودند که امولوسیون روی آنها کشیده می شد و پس از اکسپوز شدن توسط اشعه ی X ظاهر و ثبت شده و سپس تفسیر و گزارش توسط پزشک صورت می گرفت . بعد از مدتی پس از منع صفحات شیشه ای به ماده جدیدی به نام نیترات سلولوز روی آوردند که ماده خطرناکی بود که باعث آتش سوزی می شد . پس از زیان ها و آزمون و خطاهای بسیار در دهه 1960 میلادی ، پایه ای از جنس پلی اتیلن ترفنالات رزین توسط Du Pont  معرفی شد و به عنوان پایه استاندارد فیلم های رادیوگرافی استفاده شد . در ابتدا این فیلم ها مانند صفحه های عکاسی بوده و در تاریک خانه چاپ می شدند . اما با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی در زیر افراد صفحه هایی قرار داده می شد که نسبت به اشعه ایکس حساس بود که بعد از عکسبرداری تصاویر ایجاد شده روی فیلم ها را ظاهر می کردند .

امروزه از فیلم های لیتوگرافی با پوشش نقره (ماده معدنی کمیاب  و گران) استفاده می گردد. البته با توجه به اینکه این فیلم ها آثار مخربی روی محیط زیست دارند ، استفاده از این فیلم ها در کشورهای پیشرفته منسوخ شده و در بسیاری از کشورهای دیگر نیز در حال جایگزین شدن است. این فیلم ها بدلیل وجود نقره در آن قیمت بالایی داشته و هزینه چاپ روی آن زیاد می شود. البته بازیافت نقره از فیلم های قدیمی رادیولوژی در حال انجام می باشد.

در روزهای کنونی ، جایگزین این فیلم ها ، کلیشه های کاغذی می باشد که مورد اقبال خوبی قرار نگرفت. چون صرف نظر از هزینه چاپ و کیفیت پایین عکسها، امکان آسیب دیدن و از بین رفتن آن بالاست. در سالهای اخیر و با ظهور تصویربرداری دیجیتال ، انتقال و ذخیره تصاویر روی سی دی نیز توسعه یافته است. اما سی دی نیز گزینه مناسبی به علت آسیب دیدن و خراب شدن نمی باشد.

در مراکز رادیولوژی ، سیستم هایی برای رویت تصاویر رادیولوژی به نام PACS برای بایگانی تصاویر و استفاده پزشک رادیولوژیست برای ریپورت استفاده می شود. با توجه به اینکه در این سیستم ها تمامی کات های گرفته شده از بیمار ، شاید بین 100 تا 500 کات و بیشتر می باشد که همه این تصاویر مناسب پزشک کلینیسین نبوده و همه افراد به علت عدم دسترسی نمی توانند از این سیستم ها استفاده کنند.

حال می خواهیم با نرم افزار جدیدی آشنا شویم که امکان آسیب ، از بین رفتن ، صرف هزینه بالای چاپ و ... ندارد.

نرم افزار PPQ :

در سال 1397 نرم افزاری نوین با عنوان نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی در واحد R & D شرکت تصویر درمان سپید توسط مهندس شیخی نژاد و دکتر قایقران طراحی و ابداع شد که قابلیت ذخیره تصاویر رادیولوژی اعم از سی تی ، ام آر ، رادیوگرافی ، ماموگرافی و ... با استفاده از QR  کد را دارد و از مزیت های آن به دسترسی سریع به عکسها می توان اشاره کرد . QR کد یا کد پاسخ سریع quick response ، بارکدی است که فرد می تواند با استفاده از گوشی هوشمند و نرم افزار مخصوص کد QR  به طور مستقیم به متن ، ایمیل ، عکس و ... متصل شود . حال با نظریه مهندس شیخی نژاد و ورود این کد به دنیای پزشکی ، راهکاری عالی برای کیفیت بالای عکس ها بدون ترس از گم شدن و آسیب دیدن با توجه به سرعت محدود اینترنت ارائه می شود. این نرم افزار ویژه مراکز رادیولوژی در حذف چاپ کلیشه ، با هدفمندی اقتصادی ، حذف هزینه های اضافی چاپ کلیشه ، فیلم و سی دی ، دارای کیفیت و تکنولوژی بالا می باشد. استفاده از این نرم افزار نیز بسیار راحت و آسان و سرعت لود شدن بالا توسط پزشکان کلینیسین در مطب ها ، کلینیکها و بیمارستان ها حتی در حین انجام عمل جراحی روی بیمار می باشد. در مراکز و کلینیک های پزشکی مجهز به این نرم افزار ، بعد از انجام تصویربرداری ، یک کارت QR به همراه ریپورت پزشک به بیمار داده می شود . این کارت دارای کدی است که با استفاده از یک سیستم بارکدخوان، می توان تصاویر اخذ شده از بیمار را با یک گوشی اندروید و مجهز بودن به اینترنت مشاهده نمود.

از مزایای دیگر نرم افزار PPQ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

* سرعت بالای لود تصاویر با توجه به سرعت کم اینترنت در کشور بسیار قابل توجه است که در زمانی بسیار کوتاه تصاویر با کیفیت عالی قابل رویت است.

* بدون نیاز به ابزار و صرف وقت زیاد ، تنها با استفاده از یک گوشی اندروید ساده و اینترنت رویت تصاویر در زمانی کوتاه امکانپذیر است.

* تصاویر دارای حجم کم اما بهترین کیفیت می باشد.

* دیگر نگرانی از پاره شدن عکس یا گم شدن تصاویر وجود ندارد.

* صرفه جوی ارزی با حذف کلیشه های چاپی و کم شدن وابستگی به بیگانه و انحصارات موجود در این بخش کاملاً مشهود است.

* جایگزینی بسیار مناسب برای چاپ کلیشه و حذف هزینه های بالای آن می باشد.

* حل شدن مشکل چاپ روی کلیشه های کاغذی و کیفیت بسیار پایین تصاویر

* قابلیت رویت با تمامی تلفن های هوشمند ، لپ تاپ ، تبلت

* قابلیت خواندن توسط بارکد خوان دو بعدی

* امکان استفاده از پرینتر مجازی بدین ترتیب که تمامی کلیشه های مربوط به بیمار و انتخاب شده جهت چاپ موجود می باشد و در هر زمان قابل مشاهده است.

www.sepas92.ir 

محصول مشترک گروه مهندسی پارس طب ، تصویر درمان سپید

مقالات مشابه


logo