فشار خون بالا در بارداری

اشتراک گذاری :

فشار خون بالا high blood pressure که با نام فشار خون نیز شناخته می شود ، فشار خونی است که بالاتر از حد طبیعی می باشد. با توجه به این که فشار خون در طول روز بر اساس فعالیت ها تغییر می کند ، اما اگر به طور مداوم بالاتر از حد نرمال باشد منجر به عارضه فشار خون بالا می گردد. این فشار خون بالا مشکلات جدی در دوران بارداری را می تواند بوجود بیاورد. اما این افراد می توانند با درمان ، مراقبت های منظم و به کمک پزشک ، دوران بارداری مطلوبی داشته و نوزادان سالمی بدنیا بیاورند.

فشار خون چیست ؟

زمانی که قلب ، خون را از طریق شریانها یا همان سرخرگ پمپاژ می کند ، خون به دیواره سرخرگ فشار آورده که به عنوان فشار خون شناخته می شود. سپس خون توسط شریانها از قلب به همه نقاط بدن برده می شود. فشار خون در طول روز معمولاً افزایش و کاهش پیدا می کند و با دو عدد اندازه گیری می شود. عدد اول فشار خون سیستولیک که فشار موجود در شریان را در زمان ضربان قلب اندازه گیری می کند. عدد دوم فشار خون دیاستولیک که اندازه گیری فشار خون در شریان ها در زمان استراحت قلب بین ضربان ها می باشد. سطح فشار خون طبیعی باید کمتر از عدد 12 روی 8 یا 80/120 میلی متر جیوه باشد.

نشانه های فشار خون بارداری :

از نشانه ها و علائم این نوع فشار خون در بانوان باردار می توان به برافروخته شدن پوست ، کاهش میزان ادرار ، تورم شدید و ناگهانی دست و پا ، سردرد شدید ، تنگی نفس و خستگی ، از هفته 20 به بالا بالا رفتن ناگهانی وزن ، درد شکم ، حالت تهوع و استفراغ ، تغییرات دید ، عدم درک تحرک جنین (با وجود داشتن تحرک در جنین ) و ... .

انواع فشار خون در بارداری :

* فشار خون تخمینی ( ناشی از بارداری یا PIH) : فشار خون بالا بعد از هفته 20 بارداری آغاز شده و پس از زایمان از بین رفته ، اما احتمال این وجود دارد که به فشار خون مزمن در آینده تبدیل شود.

* فشار خون مزمن : این نوع فشار خون قبل از دوران بارداری شروع می گردد یا در طول 20 هفته اول بارداری نیز رخ می دهد. فشار خون مزمن در زمان بارداری ، پس از زایمان از بین نمی رود.

* فشار خون پره اکلامپسی : یک نوع اختلال فشار خون جدی بوده که می تواند در حین بارداری رخ دهد و از آنجائی که می تواند به اندام های بدن یا جنین آسیب برساند ، مهم شمرده می شود. این نوع فشار خون در سه ماه آخر دوران حاملگی یا زودتر اتفاق می افتد ، اما اگر بعد از بارداری باشد ، پره اکلامپسی پس از زایمان خوانده می شود. شرایط اکلامپسی ، عوارضی چون زایمان زودرس ، سندرم HELLP (سندرمی که با تاثیر بر اندام ها و خون فرد باردار ، تهدید کننده زندگی است) ، تشنج و ... شود. از علائم فشار خون پره اکلامپسی می توان به سردردهای شدید که از بین نمی روند ، تورم صورت و دستان ، تغییر در دید ، اشکال در نفس کشیدن ، افزایش وزن سریع ، درد شکم و یا درد شانه ، تهوع یا استفراغ در نیمه دوم بارداری و ... اشاره داشت.

عوامل فشار خون بارداری :

باردار شدن عاملی است برای افزایش میزان گردش خون و حجم خون در بدن فرد باردار که نمی تواند خیلی خطرناک باشد. اما اگر فشار خون مادر باردار از 14 روی 9 بیشتر شد و مشکلاتی نظیر سنین بارداری بیش از 40 یاکمتر از 16 سال ، چاقی ، تحرک کم ، سیگار کشیدن ، مصرف الکل  ، بارداری چند قلویی ، استفاده از روشهایی مانند IVF و ... در فرد حامله وجود داشته باشد ، می تواند تبدیل به موقعیتی خطرناک گردد. همچنین افراد با سندرم تنبلی تخمدان PCO ، سابقه خانوادگی فشار خون بالا در دوران حاملگی ، نارسایی کبدی یا کلیوی ، بیماری های خودایمنی مانند لوپوس و رماتیسم ، ابتلا به دیابت ، فشار خون بالا پیش از دوران حاملگی و ... بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری می باشند.

عوارض فشار خون بالا در بارداری :

از عوارض افراد باردار در این دوره مشکلات قلبی ، سکته مغزی، مشکلات کلیوی و یا کبدی ، لخته شدن خون ، تشنج و ... می باشد. در عین حال می تواند منجر به یک مشکل اورژانسی به نام جدا شدن جفت زودهنگام از دیواره رحم شود. اکثر افراد دارای فشار خون بالا در دوران حاملگی ، دچار زایمان زودرس شده و اکثراً سزارین می کنند ، چون قادر به زایمان طبیعی نمی باشند. علاوه بر مشکلات فوق ، فشار خون بالا می تواند با کاهش جریان خون به جفت که وظیفه رساندن اکسیژن و غذا به جنین دارد ، منجر به مشکلاتی چون کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد و یا زایمان زودرس قبل از هفته 37 شود.

درمان فشار خون بالا در دوران بارداری :

فشار خون بالا در دوران بارداری شایع بوده و با کنترل ، مراقبتهای روزانه ، آزمایشات منظم ادرار ، سونوگرافی های مربوطه و مدیریت درمان و نظارت دقیق می توان دوران بارداری خوبی داشت و نوزادی سالم به دنیا آورد. اگر فشار خون فرد باردار جدی و خطرآفرین باشد یا در سلامت مادر باردار آغاز مشکلات سلامتی داشته باشد ، پزشک داروی فشار خون می دهد. سونوگرافی و آزمایشات لازمه نیز برای بررسی بیشتر جنین تجویز می گردد. لذا در صورت خطرناک شدن بارداری برای مادر یا جنین ، باید زایمان زودرس 37 هفته یا زودتر انجام گیرد.

مطلبی که می توان به آن اشاره داشت ، پرونده دیجیتال پزشکی است که در اینجا به کمک می آید. با استفاده از این پرونده که یک نرم افزار مطب بوده ، تنها با زدن یک کد ملی می توان به تمامی اطلاعات پزشکی ثبت شده در این نرم افزار توسط پزشک ، روند درمان و داروهای تجویز شده ، حساسیت های دارویی و ... دسترسی پیدا کرد که به نفع هم بیمار و پزشک درمان خصوصاً در موارد اورژانسی می باشد.

کلام آخر ،

در صورتی که قصد باردار شدن دارید و در عین حال مبتلا به فشار خون بالا، دیابت و ... می باشید ، در مورد مصرف یا قطع داروها و سایر راه های حفظ سلامتی خود و نوزاد نظیر تغذیه مناسب با پزشک خود مشورت کنید.  در طی دوره حاملگی تمامی مراقبت های دوران بارداری را رعایت کرده و معاینات خود را به طور منظم انجام دهید. و اگر حین بارداری دچار فشار خون بالا شدید ، به پزشک مراجعه کرده تا فشار خون شما را بررسی کنند و آزمایشات لازمه را تجویز کنند و همچنین رشد و حرکت جنین را اندازه گیری نمایند. این امکان وجود دارد تا با راهنمایی های لازمه در منزل اقدام به اندازه گیری فشار خون و سایر مراقبت ها شود.  

 

مقالات مشابه


logo